PROJEKTADATOK
Kedvezményezett neve: Golop Községi Önkormányzat
Projekt címe: Napközi Otthonos Óvoda felújítása, átalakítása és korszerűsítése Golopon
A szerződött támogatás összege: 53.570.688.- Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt befejezési dátuma: 2021.05.31.
A projekt azonosító száma: TOP-1.4.1-15-BO1-2016-00019
A projekt tartalma, rövid összefoglalás a projektről:
Golopon két önkormányzat 2007. augusztus 31-i hatállyal közösen hozott létre egy nevelési-oktatási feladatokat ellátó intézményi társulást, amely az évek folyamán a törvényi szabályozások szerint többször átalakult. A jelenleg érvényben lévő megállapodás szerint az intézményfenntartó társulás neve: Zempléni Árpád Óvoda és Általános Művelődési Központ.
Előzmények:
Az épület egy kb. 70 éve épült, hagyományos szerkezetű, földszintes, magastetős intézmény-épület. Eredeti funkciója előttünk nem ismert, ma óvodaként használják.
Tekintettel arra, hogy az épület nem óvodának készült, és hogy a korábbi átalakítás sem ilyen céllal történt, nem teljesen volt megfelelő ennek a funkciónak: helyiségstruktúrája, helyiségkapcsolatai nem megfelelőek, hiányos. Az épület nem volt közelíthető meg és nem volt használható akadálymentesen.
Funkcionális adottságai mellett a szerkezeti állapot vonatkozásában is alkalmatlan, elhanyagolt volt az épület.
Hőtechnikailag, energiahatékonyság tekintetében a szerkezet követelményértéknél gyengébb mutatókkal rendelkezett.
Az épület felújítva több évtizede nem volt. Tetőszerkezete, héjazata erősen avult, gépészeti rendszere túlhaladott, mára korszerűtlen és energiapazarló lett. A nyílászárók korabeli, rossz hőtechnikai tulajdonságú szerkezetek voltak. Az akadálymentesítés nem volt lehetséges egyrészt amiatt, hogy az épület bejárata nem közelíthető meg akadálymentesen, másrészt azért, mert a meglévő nyílászárók ilyen értelemben nem voltak megfelelőek. Továbbá nincs az épületben akadálymentesített vizesblokk.
A projekt során megvalósult épület ismertetése:
A projektben megpróbáltuk a fenti hátrányokat megszüntetni.
Ennek elemei voltak:
- Akadálymentes parkoló és akadálymentesen használható, rámpás feljáró, bejárat kialakítása
- Az épület projektarányos akadálymentesítése, a padlószintek harmonizálása
- Akadálymentes vizesblokk kialakítása
- Funkcionális elrendezés, helyiségstruktúra átalakítása, optimalizálása
- Teljes burkolat-, padlóréteg-csere
- Teljes belső fal- és mennyezet felújítás
- Tetőszerkezet és héjazat teljes cseréje
- Utólagos födémszigetelés
- Nyílászárócsere mind homlokzati nyílászárók, mind belső ajtók vonatkozásában
- Megújuló energia-felhasználás, HMV-felhasználású napelem telepítése
- Gépészeti rendszer felújítása, átalakítása
- Épületautomatizálás, beengedő-rendszer kiépítése
Az óvoda meghatározott befogadó képessége 25 fő, a kihasználtsága maximális, szabad férőhellyel nem rendelkezik. A projekt fő célkitűzése volt, hogy egy korszerűbb épület kerüljön kialakításra, egyben egy barátságos légkörű többfunkciós óvoda létesüljön. Az épület korszerűsítésével és bővítésével cél volt, hogy a gyermekek képességei is fejlődjenek, mivel az épületfejlesztéssel jobb körülmények között tudják az óvódai dolgozók biztosítani a gyermekek hatékonyabb nevelését.
Jelen fejlesztés pozitívan befolyásolja Golop község helyzetét. Elősegíti a térség lakosságának életminőség-javulását, az oktatásban részesülők és részt vevők helyzetét, az önkormányzati kötelező feladatellátás javulását és hatékonyságát (egyben gazdaságosabbá tételét) és a térségben élők/foglalkoztatottak számának növekedéséhez is hozzájárulhat.
A projekt fizikai megvalósítását követően a megújult és kibővített épület sajtónyilvános – egyben a fennálló pandémia miatt - zártkörű ünnepélyes átadása megtörtént, az épületet átadta Dr. Hörcsik Richárd, Abaúj-Zemplén országgyűlési képviselője.
SAJTÓMEGJELENÉSEK
Link: